UI/UX Tasarım 2018-07-12T04:28:12+00:00

UI/UX Tasarım

UI ve UX kavramları internetin yaygınlaşması ile birlikte hayatımıza girdi. Web siteleri ve mobil uygulamaları için oldukça önemli iki kriter olan bu kavramları anlatmaya çalışalım. Direkt çeviri yapacak olursak UI user interface yani kullanıcı ara yüzü anlamına gelmektedir. Bu kavaram tamamen sitenizin veya uygulamanızın gelen herhangi bir kullanıcıya nasıl gözüktüğü ile ilgilendir. Kullanıcının göz zevkine hitap etmelidir.

Siteyi ziyaret eden herhangi bir kullanıcı hem sıkılmamalı hem de yapacağınız iş ile kullandığınız ara yüz şeklini bağdaştırabilmelidir. Bunlar UI denilen kavram için önemli olan birkaç noktadır. Bir web site için UI düşünülürken profesyonel ekiplerin içerisindeki tasarımcılardan faydalanmak gerekir. Şimdi gelelim UX kavramına UX kavramını da çevirecek olursak user experiencedir. Yani kullanıcı deneyimi anlamına gelir. Burada kullanıcının siteye girdiği zaman deneyimlediği olaylar dizisi önem teşkil eder. Örneğin aradığı şeyi kolaylıkla bulabildi mi.

Site içerisinde kayıp olma gibi bir durumu var mı? Site ile alakalı herhangi bir sorun yaşadı mı? Örneğin site yüklenmesi yeterince hızlı mıydı? Gibi sorunlardır. Bu kavramı da geliştirebilmek için de yine uzmanlardan oluşan bir ekipten yardım alınmalıdır. Burada çok çeşitli sorunlar ortaya çıkabileceği gibi freelance çalışanların yetersiz kaldığı noktalar olabilir. Bu sebeple bir ekip ile anlaşılması mantıklı olacaktır. Üstelik ekibimiz her iki kavramın da ayarlarını, desteğini ve optimizasyonunu sağlayabilmektedir. 

Tasarım

Tasarımcı düşünce dünyası sizi bekliyor